W dniach 12-13 kwietnia 2019r. odbyły się w naszej szkole warsztaty chóralne przeprowadzone przez Panią dr Katarzynę Sobas z Zakładu Chóralistyki i Muzyki Religijnej Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tematyka dwudniowego szkolenia, w którym wzięli udział uczniowie należący do chóru oraz nauczyciele PSM, dotyczyła emisji głosu oraz ekspresji muzycznej. Celem warsztatów było poszerzenie wiedzy i umiejętności uczniów w zakresie prawidłowej postawy ciała oraz emisji głosu. Podczas warsztatów chóralnych uczniowie pozyskali wiele cennych informacji dotyczących ludzkiego aparatu głosowego, intonacji i artykulacji, dynamiki i barwy głosu, dźwięku i wyobraźni dźwiękowej. Zajęcia warsztatowe były bardzo zróżnicowane, co wyzwalało aktywność i wyobraźnię muzyczną uczniów. Zaproponowane ćwiczenia dały uczestnikom możliwość rozładowania napięcia mięśni całego ciała, poprawienia sprawności aparatu artykulacyjnego i oddechu, zachowania prawidłowej postawy podczas śpiewu. Wspólny trening rozwijał umiejętność współdziałania w grupie, dążenia do jednego celu oraz odpowiedzialność za siebie i wszystkich członków chóru. Podczas warsztatów chór stworzył spójną i świadomie muzykującą grupę z mnóstwem pozytywnej energii do dalszej pracy.

12.04.2019r.

13.04.2019r.

21 stycznia 2019 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim odbyły się warsztaty dla uczniów „Czym jest trema i jak sobie z nią radzić”.

Warsztaty poprowadził Pan Jarosław Mirkiewicz - psycholog i psychoterapeuta, nauczyciel klasy fortepianu, absolwent Uniwersytetu SWPS, Akademii Muzycznej im. F. Chopina oraz 4-letniej szkoły psychoterapii Centrum CBT w Warszawie. Swoje doświadczenie zawodowe rozwijał w trakcie praktyki klinicznej w II Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także jako prowadzący regionalną Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną Centrum Edukacji Artystycznej.

Podczas warsztatów uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się czym jest trema, jakie są jej objawy fizyczne, emocjonalne, dotyczące sprawności myślenia i zachowań, jakie mechanizmy obronne pojawiają się w obliczu stresującej sytuacji, jakie są pozytywne strony stresu.

Aktywny udział w ćwiczeniach, zaproponowanych przez prowadzącego, pomógł uczniom w znalezieniu odpowiedzi na pytania: jak przed występem i podczas koncertu pozbyć się automatycznych negatywnych myśli i odzyskać poczucie pewności siebie, jak radzić sobie z lękiem i „czarną dziurą” podczas występu, czego oczekiwać od swojego występu oraz jak wyrabiać w sobie właściwą postawę.

Poznane, podczas warsztatów, metody i techniki radzenia sobie z tremą będą bardzo pomocne w przygotowaniu się do publicznych występów i na pewno zostaną przez uczniów zastosowane w praktyce.

23 listopada 2018r., w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim odbyły się warsztaty gitarowe, które poprowadzil mgr Dariusz Michałowski - ekspert Ministerstwa Edukacji Narodowej i konsultant Centrum Edukacji Artystycznej w zakresie gitara klasyczna.

W warsztatach wzięli udział uczniowie klasy gitary Pani Ewy Zagórskiej oraz chętni nauczyciele. Podczas zajęć skupiono się głównie nad interpretacją oraz stroną techniczną utworów muzycznych. Uczniowie uważnie słuchali zaleceń eksperta, co niewątpliwie przełoży się na efektywniejsze ćwiczenie na instrumencie.

cea 03 cmyk jpg

10 października 2018 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim odbyły się Warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli klas fortepianu szkół muzycznych pierwszego stopnia Regionu Lubelskiego zorganizowane przez Centrum Edukacji Artystycznej Regionu Lubelskiego. Zajęcia na temat: „Zrównoważony rozwój techniki pianistycznej i osobowości artystycznej w kształceniu uczniów klas fortepianu szkół muzycznych I stopnia” poprowadził dr hab. Mariusz Drzewicki - wykładowca Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Pod kierunkiem cenionego pedagoga pracowało 7 uczniów przygotowujących się do Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej Szkół Muzycznych I st. Cierpliwość, doświadczenie i indywidualne podejście metodyczne wykładowcy do problemów pianistycznych każdego ucznia spotkały się z wielkim uznaniem ze strony wszystkich uczestników oraz publiczności. Całe spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, bardzo pracowicie i twórczo.

W warsztatach wzięło udział 28 nauczycieli klasy fortepianu reprezentujących 10 szkół muzycznych Regionu Lubelskiego, którzy mogli skorzystać z wielu cennych uwag wykładowcy, będących wskazówkami do dalszej pracy z uczniami. Dyskusja, która wywiązała się w ramach konsultacji dla wszystkich słuchaczy, była okazją do podzielenia się swoją wiedzą o metodach pracy z dziećmi oraz wymiany doświadczeń pomiędzy pedagogami. Mamy nadzieję, że to spotkanie z dr hab. Mariuszem Drzewickim zainspiruje uczniów do dalszej twórczej pracy nad rozwojem własnych talentów pianistycznych.

Koordynatorem warsztatów była Agnieszka Jeż – nauczyciel gry na fortepianie w PSM I st. w Radzyniu Podlaskim (współorganizator spotkania).

 

Centrum Edukacji Artystycznej Region Lubelski
oraz
Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim

 zapraszają na

Warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli klas fortepianu
szkół muzycznych pierwszego stopnia regionu lubelskiego

prowadzone przez dr hab. Mariusza Drzewickiego
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

Temat warsztatów:

Zrównoważony rozwój techniki pianistycznej i osobowości artystycznej w kształceniu uczniów klas fortepianu szkół muzycznych I stopnia.

Cele warsztatów:

  • Doskonalenie warsztatu technicznego gry na fortepianie
  • Rozwijanie inspiracji wykonawczych i swobody muzykowania
  • Wymiana doświadczeń pomiędzy pedagogami

Warsztaty odbędą się w dniu 10 października 2018 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim, ul. Jana Pawła II nr 2, tel. 83 352 97 63 – rozpoczęcie o godz. 10.00.

Zgłoszenia (w przypadku uczestnictwa ucznia wraz z programem do realizacji) prosimy przesłać w terminie do 4 października 2018 r. drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Harmonogram zostanie opublikowany na stronie internetowej szkoły w dniu 8 października 2018 r.

Organizację warsztatów koordynuje i szczegółowych informacji udziela p. Agnieszka Jeż (nauczyciel klasy fortepianu PSM I st. w Radzyniu Podlaskim), tel. 608 014 415.

Dokumenty do pobrania:

  1. Formularz zgłoszeniowy: pdf, doc
  2. Oświadczenie – zgoda na wykorzystanie wizerunku: pdf, doc

 

HARMONOGRAM WARSZTATÓW

  • godz. 1000 - rozpoczęcie, zajęcia warsztatowe
  • godz. 1200 - przerwa
  • godz. 1230 - zajęcia warsztatowe